Itt a fűtési szezon, azonban a kényelem mellett komoly veszélyeket is rejt, különösen akkor, ha nem fordítunk kellő figyelmet a biztonsági előírásokra. A tűzesetek kockázata ilyenkor megnövekszik, de néhány alapvető óvintézkedéssel elkerülhető a baj.

Bács-Kiskun vármegyében, az év első háromnegyedében összesen 276 lakóépületben keletkezett tűz. Ez huszonhárommal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Az év első kilenc hónapjában 4 ezer 273 négyzetméternyi épített terület semmisült meg. A tűzesetek során 23 ember sérült meg, hárommal többen, mint 2023 első három negyedévében. Lakástűzben senki sem vesztette életét Bács-Kiskun vármegyében.

Mit tehetünk a biztonság érdekében?

A központi fűtésről és melegvíz-szolgáltatásról szóló kormányrendelet szerint a fűtési idény idén hivatalosan szeptember 15-én meg is kezdődött (tavaly ez októbert 15. volt), és május 15-ig fog tartani. Ettől eltérni csak a fogyasztók egyhangú hozzájárulásával, a fogyasztók többségének igénye esetén lehet. Az ilyen fűtést használóknak a következőkre érdemes figyelniük a szezon előtt és alatt:

-évente egyszer levegőtlenítsük a rendszert;

-2-3 évente vízkőteleníttessük és vasiszaptalaníttassuk a fűtőtesteket;

-szellőztessünk rendszeresen és szakszerűen;

-véletlenül se tegyünk olvadékony műanyagot a fűtőtestekre.

Aki fával fűt, erre figyeljen

Bizonyos időközönként minden fűtőberendezést érdemes felülvizsgáltatni. Kiváltképp igaz ez a fatüzelésű fűtőberendezésekre. A tökéletlen égés ugyanis szén-monoxid-mérgezéshez vezethet. Éppen ezért a fával (vagy más szilárd anyaggal, illetve gázzal) fűtőknek az egyik legfontosabb szezon előtti teendőjük egy megfelelő szén-monoxid-érzékelő beszerzése, vagy a már meglévő üzembe helyezése. Emellett nagyon fontos a fűtőberendezésekhez tartozó kémények évenkénti ellenőriztetése is, magukat az eszközöket pedig szintén évente szakemberrel át kell nézetni.

Kémények ellenőrzése:

Hideg időben gyakori, hogy a tűzoltókat égő kéményekhez riasztják. Ez ott jellemző, ahol szilárd tüzelővel (pl. fával) fűtenek és nem élnek az ingyenes kéményseprés lehetőségével. A veszélyt csak fokozza, ha szeméttel fűtenek. A kémény falán lerakódó, egyre vastagodó korom és kátrányréteg, ha nincs eltávolítva, előbb-utóbb meg fog gyulladni, és könnyen átterjedhet a ház tetőszerkezetére is. Minden hatodik lakástűz a kéményben keletkezik. A másik ok, amiért különösen fontos a kéményellenőrzés, az a szén-monoxid-mérgezések elkerülése

A konvektorral fűtőknek is van teendője a fűtési szezon előtt

A cél itt is a szén-monoxid-mérgezés elkerülése és a hatékonyság növelése. Ennek érdekében egy alapos, szakember által elvégzett tisztítás javasolt kétévente. Mivel sok, használatban lévő konvektor túlkoros, arra is érdemes felkészülni, hogy apróbb javításra, alkatrészcserére is szükség lesz még a szezon kezdete előtt. Szerencsére egy öreg konvektor sok esetben még javítható, főleg ha rendszeresen karban van tartva, cserére ritkán van szükség.

Aki gázkazánnal fűt:

A gázkazánnal fűtőknek sem árt évente a szezon előtt kitisztíttatni, leellenőriztetni és műszeresen beállíttatni a cirkót, ugyanis ha végleg elromlik, már csak kondenzációs kazánra cseréltethetjük, amihez a kéményt is át kell majd alakíttatni. Ez pedig sok százezer forint és sok idő is, ezért nem jó, ha például csak november elején derül ez ki. Minden más típusú berendezés esetén (pl. fal-, padlófűtés) is évente legalább egyszer, közvetlenül a fűtésszezon beköszöntése előtt érdemes elvégeztetni egy vegyszeres, gépi tisztítást. Ha a kéményre gázüzemű fűtőberendezés van rákötve, kétévente érdemes magát a kéményt is ellenőriztetni!

Kövesse friss híreinket a facebookon is!