Nemrégiben egy újabb felújított haranglábat szenteltek a fülöpjakabi tanyavilágban. A Fülöpjakab körüli szőlőhegyekben egykoron négy harang működött, melyek nem csak a déli és esti harangszó miatt szóltak, hanem viharűző szerepet is betöltöttek.
Bodor Sándor polgármester köszöntője után Csáki Béla, Fülöpjakab nyugalmazott polgármestere, a település díszpolgára részletes helytörténeti ismertető keretében mutatta be a 130 éves múlttal rendelkező, helyi örökségként szolgáló harangot, amelyhez családi emlékek is fűzik.
Lezsák Sándor országgyűlési képviselő ünnepi beszédében előbb a harangszóhoz fűződő személyes élményeiről számolt be, majd hangsúlyozta a harang jelentőségét. Felidézte az iskolaharang programot, amely révén számtalan általános iskola első osztályosa tudja magát becsengetni, valamint nyolcadik osztályos végzős diákja kicsengetni az intézményből. „A Jakabi-helyi harangnak üzenete van: kötődünk ehhez a tájhoz, kötődünk a történelmi hazához, kötődünk a hagyományainkhoz, a keresztény kultúrához, amelynek jelképe ez a harang Fülöpjakab tanyavilágában” – zárta gondolatait az Országgyűlés alelnöke.
Polyák Tibor önkormányzati képviselő beszámolt a harangláb felújításának folyamatáról, a felújításhoz szükséges közösségi adománygyűjtés részleteiről. Az önkormányzati képviselő kezdeményezésére indult el az a közösségi összefogás, amely lehetővé tette, hogy 2024 májusában átadták a felújított Gróf-hegyi harangot, valamint a most felavatott Jakabi-hegyi harang felújítása és villamosítása is megvalósulhatott. Az összegyűlt adományok megmaradt részéből szeretnék a jövőben felújítani a Gyenes-hegyi harangot is. Az ünnepégség végén a harangláb megújulásához hozzájáruló adományozók egyedi címkézésű emlékbort kaptak.
A haranglábat dr. Juhos Imre plébános szentelte meg, az ünnepségen közreműködött a fülöpjakabi Őszidő Nyugdíjas Klub, amely dalcsokorral színesítette a műsort.
Fotó: Ujvári Sándor